Жители на региона около Кюстендил са на крака след новината за откриването на мина за добив на олово и цинк в Югозападна България. Усещането за упорито прокарване на проекта със съмнителни решения и липса на прозрачност разпалва общественото недоволство. Според местните, община Кюстендил действа в интерес на корпоративни играчи, вместо да защитава природата и здравето на своите граждани.
Проектът, който се очаква да се осъществи в богат на природни ресурси район, предизвика яростни реакции сред гражданите, които усещат „мирис на корупция“ и лобизъм в решенията на властите. Съобщава се за тайни срещи и липса на публично обсъждане, което засилва подозренията, че интересите на местното население са оставени на заден план.
Вредите за природата: екологична бомба с часовников механизъм
Експертите и природозащитниците не крият тревогата си от възможното отравяне на въздуха, водата и почвата. Минната дейност, известна с използването на тежки метали като олово и цинк, може да доведе до следните проблеми:
- Замърсяване на водоизточници – Мините често отделят токсични вещества, които проникват в подпочвените води, застрашавайки местните реки и източници на питейна вода.
- Загуба на биоразнообразие – Районът, богат на фауна и флора, може да бъде изцяло разрушен поради определеното развитие на минодобива.
- Отравяне на почвите – Процесите на добив водят до натрупване на токсични метали в почвата, която става негодна за земеделие – основен поминък за хората в региона.
Заплаха за човешкото здраве: тиха и смъртоносна опасност
Освен екологичната криза, мината носи сериозни рискове за здравето на местното население. Редица научни изследвания показват, че добивът на олово и цинк произвежда фини прахови частици, които проникват в дихателната система и могат да доведат до тежки заболявания като:
- Белодробни болести – астма, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и дори рак на белите дробове.
- Отравяне с тежки метали – натрупването на олово в тялото влияе върху нервната система, причинявайки неврологични разстройства, увреждания при децата и репродуктивни проблеми.
- Високо кръвно налягане и сърдечни заболявания – Дългосрочната експозиция на токсини увеличава риска за сърдечно-съдовата система.
Местните хора срещу общинския лобизъм
Мнението на жителите на региона е категорично – те не искат мина. Проведените обществени дискусии не са достигнали до хората, а решенията се вземат зад затворени врати. Местни активисти вече говорят за лобизъм на корпоративни интереси, които работят ръка за ръка с администрацията на община Кюстендил. „Не ни слушат, решават съдбата ни без нас. Кой дърпа конците тук?“ коментира ядосан местен жител.
Граждани вече организират протести и планират да излязат масово на улицата, за да покажат съпротивата си срещу разрушителния проект. Налице са сигнали за липса на прозрачност в процедурите за избор на този проект, а участници в процеса намекват за облагодетелстване на определени частни интереси за сметка на общественото благо.
Призив за действие и разследване
Местните жители, природозащитни организации и независими експерти отправят апел към властите за незабавно спиране на проекта, провеждане на независими екологични оценки и разследване на възможни корупционни практики. Поставя се и въпросът защо държавата допуска подобни инициативи в иначе неописуемо красив регион с уникални природни богатства.
Въпросната мина за олово и цинк е на път да се превърне в катастрофален символ на безхаберието и алчността. Народът обаче е твърдо решен да защити не само природата и поминъка си, но и бъдещето на своите деца.t