„Каво сме направили и кво имаме да правим, кмете“, пита Делян Пеевски кмета на Якоруда Мехмед Вакльов, който му отговаря, че ако мръднат по улиците наоколо, ще видят че целия град е разкопан.
„Ще мръднеме, ще мръднеме“, казва Пеевски и обявява, че „Новото начало“ ще дойде във всички „деребейски“ общини, както вече е дошло в Якоруда.
Диалогът е от последния ден от предизборната кампания. Тогава Пеевски изненадващо се появи в Якоруда, след като почти през цялата кампания не се беше показвал. Конкретната причина за излизането му „на светло“ беше информацията, че е напуснал страната заради връзка с разкритата малко преди това в Шумен печатница за фалшиви левове и евро.
Освен да опровергае слуха, появата му на площада в Якоруда имаше и още една цел. Тя съвпадна с кончината в недалечното гоцеделчевско с. Корница на една от знаковите фигури в борбата на българомохамеданите срещу смяната на имената им по време на комунистическия режим в началото на 70-те години – Байрам Гета. Посещението на Пеевски в района всъщност осуети присъствието на Доган на погребението на Гета и евентуалното консолидиране на избирателите зад почетния председател срещу овладяването на ДПС от Пеевски.
Въпреки това Алиансът за права и свободи на Доган победи безапелационно „Новото начало“ в Корница и запази подкрепа в редица села в общините Гърмен, Гоце Делчев и Хаджидимово. В останалите общини с компактно българомохамеданско население обаче – Якоруда, Сатовча и Белица, фракцията на Пеевски взе чувствителен превес в броя на бюлетините. В Якоруда и селата от общината например от 6057 гласували, фракцията на Пеевски получи 4323 гласа. В община Сатовча резултатът също е внушителен. Там за „Новото начало“ са дали гласа си 4738 души от общо 7 177 хил. гласували при 439 за алианса на Доган. В община Белица съотношението на силите също беше в полза на фракцията на Пеевски в сравнение с тази на Доган – 3273 срещу 984.
Подаръците на Главчев за Пеевски
По-малко от месец след изборите думите на Пеевски в Якоруда за новото й начало придобиха и конкретно финансово изражение – след като се разбра, че служебният кабинет на Димитър Главчев е гласувал тихомълком 85.5 млн. лв. за инфраструктурни проекти на 23 общини. И предвид досегашните му решения в полза на Пеевски, не е изненада, че повечето от тези общини се управляват от кметове, преминали към „Новото начало“.
А отпуснатите суми изглеждат като награда с парите на данъкоплатците за добрите изборни резултати за Пеевски. Решенията за отпускане на средствата са по предложение на финансовото министерство и са гласувани в две поредни заседания на кабинета – на 6 и на 13 ноември, като информацията за тях беше изнесена първо от „Продължаваме промяната – Демократична България“. На заседанието на кабинета миналата седмица беше гласувано и още едно решение в полза на Пеевски. Броени дни след изборите фракцията му получи сградата на „Врабча“ 23, където навремето се помещаваше партията на Симеон Сакскобургготски – НДСВ. При това, за да бъде настанено „Новото начало“, оттам спешно се изнесоха три държавни институции – НАП, Българската агенция за инвестиции (БАИ ) и Агенцията за публичните предприятия и контрол (бившата агенция за приватизацията).
Така на въпроса „чий е Главчев“ започна да се оформя все по-ясен отговор. Особено като се прибавят и назначенията на областни управители, лоялни на Пеевски, които останаха на постовете и във второто му правителство, както и назначенията преди изборите в различни горски стопанства на хора, лансирани от „Новото начало“.
Заслужилите кметове от Благоевградско
От протоколите за правителствените решения става ясно, че „новото начало“ на Якоруда е подпомогнато с 2.4 млн. лв. за два проекта – за изграждане на подпорна стена на една от улиците града и за купуването на част от сграда за детски и информационен туристически център.
За два проекта с общо 5.4 млн. лв. е възнаградена и община Сатовча, като по-голямата част от сумата отива за две села – Ваклиново и Вълкосел, чиито жители самоотвержено са гласували за „Новото начало“. В първото фракцията на Пеевски е получила 261 гласа от общо 443 гласували, а във второто – 775 гласа от общо 1026 гласували. Отпуснатата от кабинета сума ще отиде за ремонта на водоснабдителната мрежа на Ваклиново и довършителни работи по сградата на училището, а във Вълкосел ще се изгражда клетка за резервоар и ще се прави основен ремонт на парк.
Правителството на Главчев е отпуснало и 1.5 млн. лв. на община Белица – за внедряване на енергийно ефективни мерки на сградата на училището в с. Бабяк. Това е селото, където гласува Пеевски и родно място на дясната му ръка и кмет на Белица Радослав Ревански. Миналата седмица той беше начело на протест пред парламента основно от жители на с. Гърмен, предизвикан от думите на съпредседателя на ПП Кирил Петков, че иска да види 360 избиратели на Пеевски от селото. Повод за изказването му беше видеонаблюдението в една от секциите в Гърмен, където от секционната комисия преброяват 262 гласа за фракцията на Пеевски, но от реплики на нейни членове се разбира, че искането „на Краси“ е за над 300. И в крайна сметка в протокола записват 362 гласа за „Новото начало“.
За изпълнение на нормата за гласове община Гърмен също е възнаградена от бюджета с 4.1 млн. лв. – основно за реконструкция и разширение на училището в съседното с. Рибново и за пристройка на детската градина в с. Дебрен. Прави впечатление, че в Рибново алиансът на Доган има по-добър резултат от този на Пеевски – 705 срещу 582 гласа. Реверансът най-вероятно е към кмета на селото Мустафа Иса, който е в „Новото начало“ и очевидно Пеевски ще разчита на такива подаръци, за да привлече и другата половина на селото, която подкрепя Доган. Подобна е картината и в Дебрен, където между двете фракции има паритет – 590 за Пеевски и 628 за Доган. Кметът на селото Фазли Ролев обаче също е от „Новото начало“.
Милиони и за отличниците от бастиона
Близо един милион лева за укрепване на скат с подпорна стена получава град Джебел, чийто кмет Неджми Али беше поставен на второ място в листата на „Ново начало“. В града фракцията на Пеевски е безспорен победител с 1550 гласа от 1923 гласували, а подкрепата за „Новото начало“ в повечето села от общината надвишава 90%.
Солидна сума ще получи и Кърджали, чийто кмет Ерол Мюмюн водеше листата на Пеевски в района. С 9.5 млн. лв. ще бъде ремонтиран и оборудван спортният комплекс „Арпезос“, ще се изгражда и младежки център. „Новото начало“ стана първа политическа сила в Кърджали и това е нещо като награда за победата в знаковия за ДПС град. Средствата най-вероятно са част от онези 80 млн. лв. държавни пари за различни проекти, за които неофициално в средите на движението се твърди, че са обещани на кмета Мюмюн от Пеевски, за да го привлече на своя страна при разцеплението на ДПС. Мюмюн сега е сред най-яростните привърженици на Пеевски.
С 1.5 млн. лв. е наградена община Черноочене, чийто кмет Айджан Ахмед също беше в листата на „Новото начало“. Проектът е за основен ремонт на общински път между селата Комунига и Паничково. И в двете села фракцията на Пеевски е получила категорична подкрепа на вота. В двете секции в Комунига „Новото начало“ има 304 гласа от общо 497 гласували, а в Паничково – 107 от общо 157 гласували.
Прави впечатление, че нито една от останалите общини в област Кърджали – Ардино, Момчилград, Крумовград и Кирково, чиито кметове застанаха на страната на Доган, не са получили средства от правителството за инфраструктурни проекти. Това силно прилича на наказание заради избора, който са направили.
И за още кметове на „Новото начало“
Категоричната подкрепа за Пеевски в старозагорската община Павел баня и от кмета Иса Бесоолу, който беше кандидат за депутат от фракцията на Пеевски, е възнаградена с 2 млн. лв. за ремонт на улици в селата Скобелево, Тъжа, Манолово и Турия. Общото между тях е, че на вота „Новото начало“ е първа политическа сила във всички секции. Най-фрапираща е подкрепата в Манолово, където фракцията получава 263 гласа от общо 350.
И във видинската община Димово „Новото начало“ е първа политическа сила в града. Тя е наградена с 1.5 млн. лв. за реконструкция на улици в Димово, както и за „неотложен“ ремонт на 9 км път между селата Ружинци, Върбовец и Орешец. В последните две фракцията на Пеевски също е получила най-много гласове.
Любопитно е, че 1.3 млн. лв. са отпуснати за реконструкцията на уличната мрежа на територията на врачанската община Роман, като не е ясно за кои селища се отнася. Общински съветник в Роман е близкият до Димитър Желязков (Очите) Йордан Тонов, по прякор Пръча, който излежа 8-годишна присъда за наркотрафик и бизнес с проституция. Той е съпруг на бившата областна председателка на ДПС, преминала към „Ново начало“, Каролина Кьолер. В града фракцията на Пеевски е втора политическа сила след ГЕРБ с много малка разлика, но за сметка на това околните села масово са гласували за Пеевски.
За община Ветово отпуснатата сума е 2.2 млн. лв. Там Пеевски също е получил внушителна подкрепа, а кметът Мехмед Мехмед е към „Новото начало“. В града фракцията е безапелационен победител на вота с 1146 гласа от общо 1795 гласували. Парите са за ремонт на общински път между Сеново и с. Кривня, чиито жители масово са гласували за Пеевски, за разлика от други села от общината като Смирненски и Глоджево, които са подкрепили алианса на Доган.
С милиони са се уредили и две общини от Шуменско – Венец и Каолиново, които допринесоха „Новото начало“ да стане първа политическа сила в избирателния район. Венец ще получи 2.3 млн. лв., част от които – за изграждане на многофункционална зала в с. Борци и за рехабилитация на улици там. Прави впечатление, че жителите му не са гласували така масово за „Новото начало“, както на други места. Там фракцията на Пеевски е получила 85 гласа от общо 243 гласували. Част от тези средства ще се ремонтират и улиците на с.Ясенково, чиито жители са били по-категорични в подкрепата си за „Ново начало“ – от 842-ма гласували – фракцията е получила 415 гласа. Най-вероятно средствата са „подарък“ за кметицата на Венец Нехрибан Ахмедова, която премина на страната на „Ново начало“.
Проектът на община Каолиново на стойност 1 млн.лв и е за реконструкция на площад и парк в с. Тодор Икономов. Жителите му са възнаградени също заради подкрепата си за „Новото начало“ като повече от половината от тях са дали гласа си за фракцията на Пеевски.
Схемата пари от бюджета срещу гласове
Оказва се, че отпускането на средства за определени общини не е само след изборите, но се е случило и в седмицата преди тях. На заседанието на 23 октомври кабинетът на Главчев е одобрил 15 млн. лв. за инфраструктурни проекти в няколко общини във Варненска област и села в Хасковско. В някои от тях, особено по морето, може да се направи директна връзка с представянето на „Новото начало“ на вота, защото там фракцията получава в пъти по-добър резултат от този на единното ДПС на изборите през юни.
Такава община е Аксаково, където за формацията на Пеевски са гласували около 1020 души, докато на изборите през юни ДПС е имало 450. Четири дни преди вота правителството е отпуснало 2.8 млн. лв. за ремонт на общински път от границата на Девня с общините Аксаково и Белослав до с. Езерово, както и продължението му през с. Казашко до с. Езерово в община Белослав, за което са дадени още 7 млн. лв. В град Белослав формацията на Пеевски е подкрепена от 257 души, докато през юни единното ДПС е имало едва 36 гласа.
Подобна връзка между изненадващо гласуване в полза на „Новото начало“ на изборите през октомври в сравнение с вота през юни има и в община Долни чифлик. Преди вота общината е получила половин милион лева за ремонт на здравната служба в с. Пчелник. Само от пет от селата и града Пеевски взема 1417 гласа – двойно по-добър резултат от този на ДПС в предишните избори. А в самото с. Пчелник фракцията му е първа политическа сила с 235 гласа от общо 539 гласували.
Преди изборите девет села в община Хасково, където фракцията на Пеевски получи много добър резултат, бяха зарадвани с 2.2 млн. лв. от бюджета за водоснабдяване. Едно от тях обаче – Козлец, получи бонус и след изборите – с още 2.8 млн. лв. за реконструкция на водопроводната мрежа. Те са заслужени с изборния резултат, в който от 355 гласували „Новото начало“ е получило 233 гласа.
Мъглявите обяснения на финансовото министерство
Пред „Капитал“ от финансовото министерство обясниха, че приетите на двете заседания на правителството решения за отпускане на средствата са по искания от кметовете на съответните общини и се отнасят за проекти, които не са включени в приложенията 2 (за различни министерства и ведомства) и 3 (за общините) към Закона за държавния бюджет за тази година. „Тези решения са за планиране на средства за 2025 г. В случая посочените проекти ще намерят отражение в националната програма за финансиране на общински проекти по ред, определен от Народното събрание за следващата година“, казват от ведомството. В същия дух се изказа и премиерът Главчев.
Обясненията им обаче звучат, меко казано, странно. Ако финансирането ще се отпусне през 2025 г., не е ясно защо конкретните суми се гласуват на заседание на Министерския съвет през тази година. Така изглежда, че държавата се задължава да направи разход за бъдещ период, без той да е минал през санкцията на парламента. По-логичното е тези проекти да бъдат включени в новия проектобюджет, който предстои да бъде внесен в Народното събрание. Странен е също така и фактът, че при гласуването на средствата на двете заседания на МС е посочено само, че те се одобряват по реда на Закона за публичните финанси, без повече конкретика. За сравнение – за средствата, одобрени от правителството преди изборите, е записан конкретният текст от този закон – чл. 109, ал. 3. Той най-общо дава право на правителството да одобрява допълнителни разходи за сметка на централния бюджет, ако те не увеличават дефицита, което може да означава, че средствата ще се отпуснат от бюджета за тази година.
Възможно е тези две решения да са опит общините да бъдат включени към списъците с инвестиционни проекти, въпреки че срокът за подаването им изтече. Със закона за бюджета за тази година се дава право общинските проекти, включени в националната инвестиционна програма, да се актуализират три пъти през годината – през март, юни и септември. След това те минават и през гласуване в парламента. Все още не е ясно дали догодина този регламент ще действа по същия начин. Но пък е валиден въпросът така не се ли заобикаля законът.
Спешната централа за „Новото начало“
По подобен неубедителен начин звучат и обясненията и за предоставянето на сградата на „Врабча“ 23 за централа на „Новото начало“. По закон Пеевски има право на помещения за партийна дейност, защото фракцията му е парламентарно представена. В случая обаче правят впечатление няколко неща. Едното е бързината, с която това стана – около две седмици след изборите, и то при положение че други парламентарни формации са чакали по няколко месеца и дори година да получат полагаемите им се помещения от държавата.
Другият смущаващ факт е, че на „Ново Начало“ беше предоставена цялата пететажна сграда, заради което от нея трябваше скоростно да се изнесат три държавни институции. От правителството се оправдаха, че напускането им е по тяхно желание поради отпаднала необходимост, но тези обяснения не звучат сериозно. Първо, защото се оказва, че две от агенциите – за публичните предприятия и за инвестициите, са подали писмата до областния управител на София, че не желаят повече да бъдат в сградата на „Врабча“ 23, в един и същ ден – на 8 ноември, а НАП три дни по-късно – на 11 ноември. И е интересно как внезапно и по едно и също време и трите институции са пожелали да се преместят на друго място.
След това само за три дни всички документи по получаването на сградата от фракцията на Пеевски са били комплектовани от областния управител на София и на 13 ноември са били придвижени до МРРБ, което пък ги е вкарало същия ден като точка в дневния ред на заседанието на правителството – според отговорите на регионалното министерство на въпроси от „Капитал“. Другият интересен факт е, че БАИ се пренася в сграда на ул. „Позитано“ 30, която е частна. От МРРБ твърдят, че агенцията ще ползва „безвъзмездно“ два етажа, което също е странно предвид това, че на останалите етажи има фирми, които ползват помещенията под наем. Агенцията за публичните предприятия пък се мести на ул. „Лъчезар Станчев“ в квартал „Изгрев“, в сграда на Министерството на икономиката.
Пеевски освен това е получил сградата на „Врабча“ като съпредседател на ДПС. Движението обаче от дълги години си има партийна централа на „Стамболийски“ 45, но в момента тя на практика е неизползваема, защото, преди движението да се разцепи, там започна ремонт, а след разцеплението хора от фракцията на Пеевски набързо изнесоха всичко от сградата, вкслючително и целия архив на партията.
Ходът на Пеевски с искането на нова централа е свързан и с битката между двете крила в партията, защото според бившия областен управител на София Вяра Тодева договорът на ДПС за „Стамболийски“ е изтекъл през 2006 г. и не е подновяван, а ДПС са си плащали редовно наема през всички тези години.
Така на практика крилото около Доган може да остане без партийна централа, въпреки че другият съпредседател, Джевдет Чакъров, има същите права като Пеевски и може да претендира за сградата на „Врабча“ 23. Изходът ще дойде от решението на съда за това кой държи марката ДПС.
От ПП-ДБ сезираха главния прокурор Борислав Сарафов за буквалното изхвърляне от сградата на трите агенции, но той им отговори, че след последните промени в конституцията, подкрепени именно от ПП-ДБ, прокуратурата не може да проверява решения на други държавни органи. В случая – на Министерския съвет.
източник: https://www.capital.bg/