От 1 октомври 2023 г. до 1 ноември 2024 г. нито един висш държавен служител в България не е получил обвинение за корупция. Това шокиращо заключение произлиза от отговор на парламентарен въпрос, даден от служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков, и повдига сериозни въпроси за ефективността на антикорупционните институции у нас.
Ограничени действия при множество сигнали
Според данните, предоставени от ГДБОП (Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“), за този 13-месечен период са извършени едва 8 оперативни проверки на лица, заемащи висши публични длъжности. Това са фигури като депутати, министри, членове на Конституционния съд и други, дефинирани в чл. 6 от Закона за противодействие на корупцията (ЗПК).
Тези проверки са резултат от 35 подадени сигнала, от които само 5 са довели до досъдебни производства. Никое от тях обаче не е завършило с повдигане на обвинение. Подобна е ситуацията и при случаите на злоупотреби с еврофондове, където при 17 разследвания няма напредък към конкретни обвинения.
Критики от Европейската комисия
В разгара на тези тревожни данни, Европейската комисия публикува през юли 2024 г. доклад, който за пореден път подчерта липсата на напредък в борбата с корупцията по високите етажи на властта в България. Докладът отбелязва сериозни недостатъци в разследванията, липсата на окончателни присъди и недостатъчните реформи в антикорупционните структури.
Комисията ясно заяви: „Няма напредък“. Тя настоява за повече ефективност и резултати, включително конкретни присъди срещу лица, злоупотребяващи с власт.
Статистика, която буди тревога
Общият брой на оперативните проверки, свързани с корупция и измами с еврофондове, е 93 при постъпили 286 сигнала. От тях Комисията за противодействие на корупцията е поела само 3 случая, а 5 са предадени на прокуратурата.
Тези числа обаче са символ на неефективността на системата, която не успява да доведе до значими резултати.
Безнаказаност по високите етажи на властта
България продължава да се сблъсква с парадокса на многобройни сигнали и нито една окончателна присъда срещу висши държавни фигури. Това оставя усещане за безнаказаност и подкопава доверието на гражданите в институциите.
Действията на антикорупционните органи и съдебната система в следващите месеци ще бъдат под особено внимание както от българското общество, така и от международните партньори. Време е да видим дали думите ще бъдат последвани от дела.