Българският премиер се чуди защо, ако е толкова драматично положението с подкупността, той печели 10 пъти избори и има ръст на икономиката
В деня, в който БСП внесе вот на недоверие срещу кабинета за корупцията, премиерът Бойко Борисов тържествено обеща пред депутатите от Европарламента да се справи с проблема за две-три години. Той бе в Страсбург, за да представи приоритетите на българското председателство на Съвета на ЕС. Освен това премиерът се зарече в Пирин да не се сложи повече нито една керемида и България да ратифицира Истанбулската конвенция.
Въпросът за корупцията непрекъснато се поставяше по време на дебата в Европарламента. Дори председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, който го омаловажи миналия петък в София, като каза, че по този въпрос България прилича на други държави в ЕС и не може да се смята за напълно корумпирана, този път сам го повдигна сдържано пред евродепутатите. „Номиналното сближаване е нещо добро, но трябва да се направи все още немного и за реалното сближаване. Най-вече по отношение на борбата срещу корупцията. Знам, че българското правителство много активно работи в тази област“, каза Юнкер. Той отправи към балканските кандидатки за ЕС препоръка, която обаче би могла да важи и за България: „Върховенството на закона е в основата на Европейския съюз. ЕС е правова общност, единствено държавите, спазващи принципите на върховенството на закона, могат да се присъединят към съюза. Естествено и след присъединяването те трябва да продължават да спазват принципите на правовата държава.“ Заедно с това Юнкер призова Борисов и неговото правителство „да подходят конструктивно, да проявят готовност за компромис, що се отнася до върховенството на закона в Полша“.
Борисов изслуша търпеливо 20 евродепутати и избра да отговори главно на съпредседателката на групата на „зелените“ Ска Келер (Германия), която го атакува заради заплахата за Пирин и заради корупцията. „Много хора протестират срещу корупцията и срещу едно решение, което ще позволи изграждането на ски курорт и освен това ще позволи и незаконната сеч в този район, който е защитен и по силата на правото на ЕС. Този район е важен не само от гледна точка на околната среда, той е важен и за зачитането на върховенството на закона в Европейския съюз“, каза тя. Като разкритикува Закона за борба с корупцията, защото ще е контрапродуктивен, тя заяви: „11 години минаха от вашето присъединяване, прочетохме и 11 доклада по темата „Корупция“, създадени от Европейската комисия. България все още е страната с най-много корупция в Европейския съюз. Това е жалко.“ Ска Келер обърна внимание и на посегателствата над свободата на словото: „Има проблем освен това във връзка с въздействието върху медиите и публичния живот от страна на някои тъмни кръгове. Комисията няма как да пренебрегне тези факти. Имате възможност да поизлъскате своя имидж, г-н премиер. Мисля, че трябва да се заемете с борбата с корупцията.“
„Корупция има навсякъде, ние водим огромна битка. И пак ще я свържа със „зелените“. Аз съм избиран 10 или 11 пъти заедно с моята партия като победители в избори в България. И от опозиция сме тръгвали, и от нулата сме тръгвали. София имаше безпрецедентна криза с боклука, когато станах кмет. Нямаше завод, нямаше преработка, нямаше нищо. Изхвърляше се в деретата в Суходол. Заехме се. Сега София е най-добре организираната, мисля, че след Цюрих, благодарение и на вашата европейска солидарност, с изцяло компостиране, преработка, със завод за битови отпадъци, с депа – всичко, както пише в Европейската книга. В същото време как, ако има такава корупция, където казвате, ще има такъв ръст на икономиката – повече инвестиции и този растеж? Как ще ни избират хората все на първо място?“, каза премиерът.
Евродепутатите така и не разбраха коя Европейска книга е чел Борисов, нито защо за три мандата като премиер не е успял да се справи с проблема, но той продължи разпалено: „А мен като полицай ме избраха за кмет на София от това, което съм правил в тази сфера. И аз ви гарантирам, че така както сме се заели сега, както с боклука на София, до 2-3 години ние ще се справим с корупцията. И ще се справим добре. И с новото законодателство, и с волята, и с вашата помощ и усилия. Не съм виновен, че спечелих изборите, и то в правителство на избрания от социалистите президент. Те проведоха изборите и ние победихме. Извинявайте, не съм виновен.“
Председателят на Групата на ЕНП Манфред Вебер въпреки партийната солидарност към Борисов също не можа да избегне темата за корупцията и даже препоръча как да се намали по границата: „България ни показва, че можем да разчитаме на ценностите, на модернизирането на държавата в борбата срещу корупцията. Не бива границите да се охраняват само от длъжностни лица от България. Трябва да се намеси и ФРОНТЕКС. За целта са необходими повече човешки ресурси.“
От българските евродепутати двама се включиха в темата за корупцията. Петър Курумбашев от групата на социалистите и демократите каза: „Някак си неусетно разбрахме, че нито демокрацията, нито членството в Европейския съюз са застраховка срещу злоупотребата с власт, срещу корупцията. България през 2005 г. беше на 30-о място в класацията на „Репортери без граници“ за медийна свобода, а днес е на 109-о място. България в началото на прехода беше 9 милиона, а днес е 7 милиона.“
Николай Бареков от групата на консерваторите и реформистите единствен посочи конкретни имена за затвора заради корупция, като повтори опорните точки от изданията на депутата от ДПС Делян Пеевски: „Нека като европейските бюрократи на г-н Юнкер да не си заравяме главите в пясъка като щрауси. Действайте с перспектива, но от вас очакваме възмездие, г-н премиер. Опасното е, че шепа олигарси, ноторно известни у нас и в чужбина, обогатени от европейските фондове и приватизацията, станаха морални ментори за нашето общество от името на Европейския съюз, приключиха за свободата. Сега или никога, г-н Борисов, винаги съм бил откровен с вас. Все още нямаме вкаран в затвора за корупция политик или олигарх. Бандити като Иво Прокопиев, Огнян Донев заедно с някои бивши ваши министри чакат присъди от съда за стотици милиони обществени кражби. Кога ще ги видим в затвора? Действайте, защото подобни индивиди не могат да бъдат символ на европейските ценности.“
ПРЪВ ЕКОЛОГ НА РЕПУБЛИКАТА
„Специално искам да отговоря на „зелените“, защото аз самият съм зелен човек. Спирал съм инфраструктурни проекти с години, за да може да се излюпят новите щъркелчета. Заради едно щъркелово гнездо. Карал съм министрите да пренасят лично блатни кокичета, за да не остане нито един стрък смачкан. Смачкан от валяк. Всичките ни европейски инфраструктурни проекти са с тунели за мечки, за вълци, за костенурки. Трасета сме променяли“, разпали се Бойко Борисов. И се зарече за Банско и Пирин: „Мога да ви подпиша и да ви гарантирам тук, че става въпрос само за втори лифт… Така че имате моята гаранция, че освен втори лифт една керемида повече няма да се сложи там.
Автор: Светослав Терзиев – в-к СЕГА