Начало » Независими ли са надзорните фирми при пътищата?

Независими ли са надзорните фирми при пътищата?

За корупцията при пътното строителство, откраднатия асфалт и други инфраструктурни теми интервюто с Диана Русинова

by Manager
0 comment

През изминалите седмица регионалният министър Иван Шишков направи проверки на пътища и откри вложен по-малко асфалт, отколкото трябва да е по проект. Такива констатации той направи за Северната скоростна тангента в София, за началото на автомагистрала „Хемус“, а преди месеци – и за два лота от магистрала „Тракия“. Фирмите, изграждали въпросните обекти, отричат да има нередности и казват, че пробите не се взимат правилно. Само във фирмите строители ли е проблемът обаче?

Надзорните фирми трябва да кажат защо не са установени тогава проблемите. Трябва да се повдигне въпросът за независимостта на тези надзорни фирми“, коментира Диана Русинова, пътен експерт и основател на Европейски център за транспортни политики в петия епизод на подкаста „Едно наум“.

По думите й Агенция „Пътна инфраструктура“ също трябва да носи отговорност, тъй като е приемала обектите. Русинова казва, че в Агенцията има и добри експерти, но е необяснимо защо не са видели проблемите още при строителството.

Защо тогава същите хора ни убеждават, веднъж, че пътят е наред, а сега ни убеждават, че не е. Кога са казали истината – тогава или сега?“

Грешки във фазата на проектиране, липса на контрол при приемането и въвеждането в експлоатация на обектите, лоша поддръжка впоследствие, нормативни пропуски, но и лош мениджмънт на ресурсите за управление и поддръжка на пътищата – това са факторите, които, според Русинова, са определящи при строителството на големите инфраструктурни обекти и заради които сме свидетели на разбити и некачествени пътища.

Притеснена съм, че строителството на един нов път издържа 6 – 7 години само. Не смятам, че е редно и не смятам, че някъде другъде по света е практика.“

По думите й постоянното хвърляне на обвинения към строителния бранш не е добра практика. Коментира, че в България всички трябва да си научат уроците и пропуските да бъдат отстранени.

Ако има корупция, нека има поне един осъден. Ние имаме усещането, че е имало корупционни елементи, но никога не е имало осъден, за да кажем, че този или онзи е откраднал от пътища.“

На въпрос дали е обичайна практика икономисването на материали, Русинова казва, че не са правени достатъчни проучвания, „но съдейки по пропаданията на пътищата и лошото качество, може да заключим, че действително се е случвало много пъти, и то не само последните няколко години.“

Ние всички трябва да намерим верния път, по който да го разрешим този проблем, иначе сме обречени да си го влачим след себе си дълги години.“

 

Добра идея ли е концесията на магистрали, може ли порочните инхаус процедури, по които фирми са получили огромни аванси, да бъдат развалени, а строителите да излязат на светло, за обвиненията от страна на строителите за липсващи поръчки при рекорден миналогодишен бюджет на Пътната агенция от 2.3 млрд. лв., може да чуете в целия разговор.

 

 

/economic.bg/

You may also like

Leave a Comment

NoCorruption.net @ 2022 – Всички права запазени.